Ryzyka projektowe
W tym paragrafie należy zdefiniować możliwie wszystkie ryzyka związane z realizacją projektu (w tym związane z wykorzystaniem technologii) oraz określić sposoby postępowania w przypadku ich spełnienia.
Dla każdego ryzyka należy podać:
- jego opis,
- szansę jego zaistnienia,
- stopień wpływu na projekt.
Na przykład:
-
W projekcie planujemy wykorzystać model uczenia maszynowego xyz wykorzystywany do rozpoznawania twarzy. Ze względu na fakt, że model ten został wytrenowany na potrzeby rynku azjatyckiego, istnieje ryzyko, że jego skuteczność w przypadku zastosować w projektach wdrażanych w Europie, może być nieakceptowalna. Jeżeli skuteczność rozpoznawania dla zbiorów testowych spadnie poniżej 75%, w dalszej kolejności sprawdzone zostaną modele abc, def oraz gih, co zwiększy nakład pracy zespołu o około 20 roboczogodzin. Jeżeli skuteczność tych modeli również będzie niezadowalająca, konieczne będzie wytrenowanie własnego modelu, co zwiększy nakład prac zespołu o dodatkowych 120 roboczogodzin.
-
Zaproponowana architektura nie reaguje na obciążenie zgodnie z oczekiwaniami. W szczególności, testy obciążeniowe wykazują, że niespełnione zostaną kryteria akceptacji w tym zakresie. W takiej sytuacji konieczne będzie wdrożenie mechanizmów skalowania w poziomie/w pionie, co zwiększy pracochłonność zespołu o 80 roboczogodzin.
-
Planowana infrastruktura wdrożeniowa (np. Firebase) okazuje się zbyt droga na cele projektu inżynierskiego. W takiej sytuacji konieczne będzie przeniesienie projektu na infrastrukturę wydziałową, co zwiększy nakład pracy zespołu o 80 roboczogodzin.
-
Klient/pomysłodawca projektu nie wykazuje wystarczającego zainteresowania projektem